Kommunicera - Gävleborgs Informationsförening

"Om människor ska intressera sig för jobbet måste chefen intressera sig för människor"

Publicerad: 28/1, 2020

Alla företag och organisationer vill ha engagerade medarbetare. Men vad är det egentligen som gör att vi går igång på jobbet – att vi blir inspirerade, engagerade och motiverade?

Föreläsningen handlar om vad som ligger bakom vår inre motivation, vad som skapar ett positivt, produktivt arbetsklimat och vad som är hemligheten bakom effektiva team. Följ med på en tankeväckande resa genom ekonomisk och psykologisk forskning, den mänskliga hjärnan och insikter kring hur vi beter oss på våra arbetsplatser och varför.

Kom och lyssna till Tommy Lundberg, kommunikationsrådgivare och författare till bland andra böckerna "Skulle du vilja jobba med dig?", ”Motivationskoden” och ”Empatieffekten”. Tommy Lundberg har en bakgrund som copywriter, kreativ ledare, företagare och vd i reklambranschen. Sedan 2008 arbetar han som författare, föreläsare och konsult med fokus på kommunikation, ledarskap och medarbetarengagemang.

Dag: Onsdag 5 februari 2020

Tid: 17:30-19:30

Plats: Gävle Teater, Café Amadeus

Vi bjuder på kaffe/te och smörgås. Alla deltagare får även ett ex av boken Empatieffekten med sig hem. Kvällen börjar med fika och föreläsning och fortsätter, för de som vill, med en guidad tur av Gävle Teater tillsammans med intendent Jonas Elverstig. Skriv i anmälan om du vill delta på den guidade turen.

Anmäl dig och meddela eventuell specialkost senast söndag den 2 februari till norincamilla@gmail.com Seminariet är kostnadsfritt för medlemmar. Som medlem kan du bjuda med dig en gäst.

Vid utebliven avanmälan debiteras du 100 kr eftersom vi vill lämna plats till andra deltagare. Avanmälan ska ha inkommit till oss senast 12.00 dagen innan föreläsningen.

Föreläsningen är i första hand för våra medlemmar, men vi tillämpar en kölista för icke medlemmar. Kostnaden är då 200kr och du får veta senast dagen innan om du fått en plats. Betalning sker på plats via Swish.

Välkommen med din intresseanmälan! Varmt välkommen önskar Kommuniceras styrelse!

Se alla nyheter »

Om cookies

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Har du vidare funderingar kring hur cookies används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder endast cookies i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera